V České republice existují čtyři základní druhy hypoték, ze kterých můžete vybírat. Pochopitelně se od sebe liší, a to i přesto že jsou všechny určeny pro financování nemovitostí. Vrhněme se rovnou na to. Rozděleny jsou podle:
Samotné druhy se dále dělí na poddruhy. Můžete mít úvěr účelový, neúčelový a kombinovaný. Když navštívíte jakoukoli banku, tak právě účelová hypotéka bude první, kterou vám nabídnou. Jedná se totiž o nejčastější typ financování nemovitostí. Poskytnou vám ji na investici, tedy koupi, rekonstrukci či výstavbu.
Neúčelovému typu se také říká americká hypotéka, která je na cokoli. Poskytují ji bankovní i nebankovní společnosti a jediné, co k ní budete potřebovat, jsou informace o domě či bytu, který bude sloužit jako zástava.
Kombinací dvou předchozích je tzv. australský úvěr. Spočívá v tom, že čím vyšší částku si půjčíte, tím nižší bude vašeho úroková sazba. Výhodné je na něm také to, že neplatíte téměř nic za jeho sjednání.
U běžné účelové půjčky příjem bance i nebankovnímu poskytovateli doložit musíte. Existují ale také možnosti, kde ho předložit nemusíte. U takových druhů je ale nezbytné, abyste podepsali čestné prohlášení, že jste schopni pravidelně snižovat všechny své závazky.
V Čechách si můžete vybrat ze tří druhů:
Anuitní splátka je klasická a zahrnuje úrokovou část i samotnou splátku. Částka se určuje podle délky fixace úrokové sazby a výškou úroku, která je ovlivněná činností ČNB. V případě progresivní varianty se během doby částka zvyšuje o pevný koeficient. Naopak u degresivní varianty se částka postupně snižuje.
Díky penzijnímu připojištění, stavebnímu spoření či kapitálovému životnímu pojištění můžete využít odložené splátky s jistinou. Po celou dobu tak platíte jen úroky a platíte vedlejší produkt. Když se na něm dostatek peněz, můžete úvěr splatit jednorázově. Fixace úrokové sazby je klasickou možností, přičemž běžně je úroková sazba fixní na jeden, tři, pět nebo deset let. Naopak plovoucí sazba pracuje s velice krátkou fixací na den, měsíc či rok.