K těžbě Etherea postačí začátečníkům počítač s výkonným procesorem (čipem CPU) a s výkonnou grafickou kartou (čip GPU). Operačním systémem je v tomto případě Windows v 64 bitové verzi.
Aby se těžba ethereum vůbec vyplácela, velký nárok je kladen především na výkon grafické karty. Jde totiž o to, že samotný proces těžby pracuje na principu hash paměti a právě grafické procesory v této oblasti vynikají.
Pro samotný těžební proces bude zapotřebí stáhnout si dva speciální programové zdroje a mít v součinnosti grafickou kartu s minimální pamětí 1 GB. V principu zvládne procesor CPU generovat řádově desetiny Maga Hash, zatímco solidní grafika vybavená dostatečně velkou pamětí zpracuje až 25 Mega Hash. Jak vidíte, investice se při těžbě kryptoměny vyplatí zejména u grafických karet, a to i tehdy, jestliže za ně utratíte více než 5 tisíc korun.
Nejprve stáhnete program GETH, ten zajišťuje komunikaci s Ethereum sítí. V zásadě se stará o předávání informací o těžbě bloků, aby nedocházelo ke konfliktním situacím u více zařízení v síti. Program se po instalaci spustí v příkazovém řádku a dále je třeba vytvořit svůj vlastní nový účet pomocí příkazu „geth account new“. Účet je pochopitelně chráněn heslem, a pokud jej ztratíte nebo zapomenete, není žádná šance se ke svému účtu pak dostat a přijdete o všechny vytěžené virtuální mince.
Příkaz „geth-rpc“ pak synchronizuje váš počítač se zbytkem sítě Ethereum. Synchronizace je poměrně zdlouhavý proces a může trvat i několik hodin, pro samotnou těžbu je však tato procedura nutná a musí vždy běžet na pozadí v příkazovém řádku.
Samotný těžební program se nazývá Ethminer a ten si musíte stáhnout. S jeho pomocí počítač spustí hash algoritmus. Těžit lze tedy s pomocí CPU nebo GPU, ovšem může se vám stát, že vás program upozorní na nedostatečnou paměť na grafické kartě. Tehdy pak nezbývá nic jiného, než pořídit výkonnější grafiku.