Překročení mezní hodnoty pH bazénové vody může způsobit zákal

Pořídit si bazén, to neznamená, se v něm pouze smáčet a užívat si slastných okamžiků pod hladinou vody. Musíte se o něj také náležitě starat. Jeho náplň vyžaduje pravidelnou kontrolu a úpravu, voda je pochopitelně médium, v němž se rozpouští řada nežádoucích příměsí, a je životodárným zdrojem pro množství mikroorganismů a vodních řas.
Kdo toto pravidlo neopomíjí a provádí stanovená doporučení pravidelně, může se těšit z průzračné kapaliny, kam se i s radostí potopí. S bazénem je to podobné, jako s automobilem, kdo se o něj nestará, brzy se mu to vymstí v podobě neočekávané, velmi závažné závady.
oválný bazén

Mléčná nebo bílá barva bazénové vody

I přes důkladnou péči však občas dochází k problémům. Jedním z nich je zákal v podobě mléčné, až do běla zabarvené tekutiny, která rozhodně nevypadá vábně. Může to způsobit buď vysoký obsah minerálních látek, anebo nežádoucí pH. Hodnota pH obecně určuje, zda je tekutina neutrální, nebo se přiklání do jedné ze dvou extrémních hodnot směrem ke kyselosti, nebo zásaditosti. Například silná kyselina chlorovodíková v lidském žaludku má pH = 2. A naopak silný louh (zásada), kterým je docela obyčejné mýdlo, má pH = 10. Voda v bazénu by měla mít v ideálním případě pH v rozmezí hodnot mezi 7,1 – 7,5. Pokud přesáhne tento limit, je třeba provést úpravu buď prostředkem pH plus nebo pH mínus. Jestliže problém přetrvává, pomůže obvykle přípravek Chlor Šok a následná nepřetržitá filtrace po dobu zhruba 30 hodin.
voda bazénu

Vločkovač

Jestliže nepomáhá ani jeden z výše uvedených prostředků, jde pravděpodobně o rozptýlení velmi jemných nečistot, které se nezachytí v bazénové filtraci. V tu chvíli by měl na řadu přijít vločkovač. Jde totiž o to, že chlór bezpečně zlikviduje všechno živé, co ve vodě plave, ale cokoliv je menší, než 15 mikrometrů, se ve filtrační patroně nezachytí a tím se voda zakalí.
Vločkovač provádí zajímavou činnost, velmi jemné nečistoty obalí a shlukuje do větších částic a ty buď sedají na dno, odkud je odsajete vysavačem, nebo se usadí ve filtru. Dávkování vločkovače provádějte postupně, pokud byste jej použili příliš mnoho, museli byste čekat, až se opět ve vodě vytvoří další nečistoty, aby se na ně mohl navázat, anebo byste museli vypustit zhruba čtvrtinu vody a nahradit jí novou náplní.