Když se ukládáme ke spánku, spouští se v našem organismu důležité procesy, které potřebujeme k dalšímu plnohodnotně prožitému dnu. Jakmile je spánkový proces nějakým způsobem narušen – neschopností usnout nebo dospat, častým nočním probouzením – negativně se to promítne do našich následujících aktivit.
Jedním ze základních kamenů dobrého odpočinku je vhodná matrace. Abychom vybrali správný kousek, nesmíme se bát věnovat nákupu dostatek času i financí. Zdravý spánek má velký vliv na naše zdraví, vyplatí se do něj investovat.
Nespavcům může prospět nastolení pravidelného režimu. Nezáleží na tom, zda se řadíte k sovám či skřivanům, důležité je dodržovat každý den přibližně stejný čas uléhání i vstávání. Tělo si po čase zvykne a problémy s večerním zíráním do stropu ubudou.
Televize a počítač jsou jedněmi z největších nepřátel klidného spánku. Náš mozek vnímá zář z obrazovek a nemá tendenci se ukládat ke spánku, jak by tomu s úbytkem světla mělo být. Navíc třeba napínavá detektivka nám vyžene do krve adrenalin, který už nám jen tak usnout nedovolí. Proto byste měli alespoň chvíli před spaním vypnout elektroniku a věnovat se spíš sami sobě.
Stejně jako večerní rituály pomáhají malým dětem, je vhodné je zařadit i do programu dospělého. Ať už zvolíte relaxační koupel, meditaci nebo chvilku s knihou, dopomůže vám rituál ke zklidnění a pozvolna vás nechá vklouznout do říše spánku.
Insomnie trápila lidstvo od nepaměti, babské rady nás tedy nabádají pít před spaním bylinné čaje – nejčastěji se doporučuje meduňka nebo mateřídouška. Popíjení čaje navíc může krásně posloužit jako jeden z uspávacích rituálů.
Pokud problémy se spánkem přetrvávají dlouhodobě a výrazně ovlivňují kvalitu života, je rozhodně na místě navštívit lékaře. Nicméně neměli byste se spoléhat pouze na léky za spaní, je zásadní zaměřit se na svůj životní styl a jeho změnou tělu k dobrému spánku dopomoci.