Jablečný nízkoalkoholický kvašený nápoj cider znali již Římané, podle nejstarších dochovaných písemných zmínek. Později se tento oblíbený ovocný nápoj rozšířil na území Anglie a Francie, kde byl cider po stovky let velice oblíbený.
V letních horkých dnech je nejlépe podávat ovocný cider vychlazený, až ledový. Cider je velice osvěžující a zároveň je pro naše zdraví prospěšný.
Výroba cideru se provádí
· Ručně ze speciální odrůdy jablek, která jsou nejprve drcena a potom se lisují. Jablečný mošt, který tímto postupem vzniká, se dále nechává zkvasit v sudech k tomu určených. Kvašení, které se také nazývá fermentace, probíhá při teplotách mezi čtyřmi a šestnácti stupni celsia. Tato teplota je mnohem nižší, než u jiných alkoholických nápojů. Kvašení cideru probíhá tímto sice pomalu, ale je tak zachována příjemná ovocná vůně. Délka procesu kvašení se zde potom liší. Bývá to od zhruba tří měsíců do několika let. Tento ovocný nápoj je proto přirozeně sycený oxidem uhličitým, na rozdíl od průmyslově vyráběných ciderů.
· U těchto se často nechává kvasit pouhý jablečný koncentrát namísto kvalitního přírodního jablečného moštu. Výroba bývá ukončena pasterizací a filtrací a povětšinou se do tohoto průmyslově vyráběného cideru přidává další cukr. Navíc je uměle sycený oxidem uhličitým. Takto průmyslově vyráběný cider je velkým zdrojem cukru a má vysokou energetickou hodnotu.
Pokud tedy hledáte kvalitní a zdravý cider, naleznete jej v malovýrobách. Kvalitní ovocný cider poznáte i tak, že má na etiketě ve složení napsané jen velmi malé množství surovin. Tento jablečný, kvašený nápoj je velice populární hlavně v západní Evropě, jako je Spojené království, Irsko, Francie a Španělsko U nás v Česku je cider také známý pod názvem Jabčák. O původu a rozšíření se však stále vedou dlouhodobé spory. Je docela dobře možné, že výroba cideru vznikla v oblasti dnešního Baskicka.