Odsávání nečistot ze dna nádrží na koupání je docela běžná, rutinní činnost, bez níž se neobejdeme tam, kde chceme udržet kvalitu vody na špičkové úrovni. Ani výkonná filtrace si nedokáže poradit s některými drobnými částečkami, které tu mohou vytvořit mazlavý povlak, ideální pro kontaminaci bazénu bakteriemi nebo řasami. Pobyt ve špinavé vodě neblaze působí na psychiku, a chcete-li docílit skutečného relaxačního efektu, měla by být průsvitná jako křišťál a dobře přijímat sluneční paprsky. S vodou v bazénu je to zkrátka podobné, jako s oblečením, ve špinavém oděvu se také necítíme dobře, přičemž špína a zápach může dokonce vyvolat úzkost, deprese či záchvaty agresivity.
Největší zbraní proti špinavé vodě v bazénu je filtrační okruh. Pohonnou jednotkou je výkonné čerpadlo, které vhání vodu do filtrační nádoby s křemičitým pískem či zeolitem, anebo u menších bazénů s papírovou kartušovou vložkou. Spolu s filtrací přispívají k čistotě vody bazénové vysavače. Některé mají svůj vlastní pohon i filtrační okruh a pohybují se samočinně po dně tak, aby efektivně zbavili jeho povrch všeho, co tam nepatří. Pohyb po dně řídí počítač a dbá na to, aby stroj neminul ani jeden čtvereční centimetr.
V prodeji jsou také poloautomatické vysavače bazénu, připojené k bazénové filtraci, které se však po dně pohybují náhodně a nemáte stoprocentní záruku vyčištění všech nánosů usazených na dně.
Třetím typem těchto výrobků jsou ruční nástavce, v principu velmi jednoduché pomůcky, připomínající koncovky k běžnému vysavači koberců. Pořídíte je velmi levně, ale máte v ruce spolehlivý nástroj, s nímž můžete zvládnout totéž, co dokáže robot. Musíte sice vynaložit fyzickou námahu a trávit vysáváním určitý čas, ale víte, že tyto pohyby, kam se řadí zametání koštětem či smetákem, hrabání hráběmi, nakládání lopatou nebo obrývání záhonu rýčem, patří k nejefektivnějším činnostem pro zlepšení kondice, pro podporu imunitního systému a pro lepší náladu?