Co budete potřebovat? Sedák, lano, přilbu, pár karabin, expresek a nějaké to jištění, na které jste zvyklí a se kterým umíte bezpečně pracovat. A ještě si na cestu přibalte nějakého toho parťáka. Horolezectví je totiž až na výjimky kolektivní sport. Ač se to nezdá, je na severní Moravě a na hranicích s Olomouckým krajem spousta lezeckých míst. Říká se jim cvičné skály. Na některých z nich udělaly první krůčky skutečné horolezecké legendy, které zanechaly stopu ve světové horolezecké historii. Polda Sulovský, Luďa Záhoranský, Libor Uher a spousta dalších vyrostla na Kružberku, Štramberku nebo Rabštejně.
Nejblíže Ostravě je právě již zmíněný Štramberk. Má nádherné prostředí. Leze se především v bývalém lomu, kde se nyní realizuje přírodovědecká rezervace. Skály jsou zde z vápence, který, i díky popularitě těchto skal je hodně uklouzaný. Cesty jsou vysoké kolem 40 metrů, jsou osazeny kvalitním jištěním. Leze se v onom lomu, což ale nevadí těm, kteří si lezení užívají a chtějí si užít i nějaké výhledy. Především na protější kopec Raškův kámen, kde můžete navštívit i zříceninu hradu Šostýn. Samozřejmě je Štramberk proslavený svou Trúbou, jeskyní Šipka a muzeem Zdeňka Buriana. V sousední Kopřivnici si můžete prohlédnout muzeum automobilky Tatra.
Pokud se ze Štramberku vydáte na jih, dojedete do Lipníku pod Hostýnem, kde jsou další cvičné skály. Jedná se o slepencové, hodně položené plotny. Lezení je bohužel v lese, takže výhledů na Moravskou bránu si užijete jen z horních partií nejvyšších ploten. Za návštěvu stojí hrad Helfštýn.
Z Lipníku se vydáme na západ. Mineme skály u Potštátu, které jsou expozičně nezajímavé. Protáhneme se přes Vítkov až do a zamíříme k přehradě Kružberk. Zaparkujeme u místní výletní restaurace, přejdeme přes řeku Moravici. Jsme u zřejmě nejvýznamnějších cvičných skal na severu Moravy. Je zde spousta cest všech stupňů obtížností. Jsou zde plotny, stěny, převisy i úseky lezení na tření. Můžete zde den ukončit, a přespat v penzionu nebo na tábořišti. Druhý den pak objevovat výhledy z Kružberských cest.